• Życzenia Świąteczne

     • Radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego, pomyślnego Nowego Roku a także miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych składają

      Dyrekcja, Pracownicy i Wychowankowie

      Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Ignacowie

     • 16.12.2021 Jasełka i spotkanie wigilijne

     • „Cicha noc, święta noc,
      jakiż w tobie dzisiaj cud,
      w Betlejem Dziecina święta
      wznosi w górę swe rączęta
      błogosławi lud”

      Jak co roku w naszym Ośrodku odbyło się spotkanie przy wigilijnym stole, które zostało poprzedzone Jasełkami, przygotowanymi przez naszych podopiecznych. Ze względu na pandemię, kolejny rok,  spotkanie odbyło się bez udziału rodziców i gości. Na początku Siostra Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Występ rozpoczęło wejście „Aniołów” z lampionami do taktów piosenki „Noel”. W trakcie przedstawienia był czas na wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Wychowanki zaprezentowały piękny taniec aniołów do muzyki ENYA – „The Spirit Of Christmas Past”. Nie zabrakło również pastuszków oraz Trzech Króli, którzy przybyli do nowonarodzonego Jezusa. Po występie spędziliśmy wspólny czas przy stole spożywając wigilijne potrawy. 

     • 3 Grudnia Dzień Osób Niepełnosprawnych

     • 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. Poprzez te obchody społeczeństwo ma możliwość poznania problemów osób z niepełnosprawnościami u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w życie społeczne. Jest to  również okazja do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Ważną tematyką obchodów są bariery architektoniczne.

      13 grudnia 2006 roku na 61 sesji Zgromadzenia Ogólnego została przyjęta Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych. W myśl jej zapisów osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się (w tym równego z osobami pełnosprawnymi dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji), ochrony zdrowia, edukacji, życia prywatnego i rodzinnego oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

      Źródło: Wikipedia

     • 22.11.2021 Spotkania z muzyką

     • W tym roku szkolnym nasi wychowankowie maja możliwość uczestniczyć  w warsztatach zorganizowanych przez Filharmonię Narodową. Jest to cykl spotkań w ramach działań edukacyjnych przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Koncerty odbywają się raz w miesiącu. Celem ich jest rozwijanie zainteresowań muzycznych podopiecznych. 22 listopada odbyło się drugie spotkanie z tego cyklu pt.: „Francuskie impresje”

     • 14.10.2021 Dzień Edukacji Narodowej

     • „Dziś jest Dzień Edukacji Narodowej – Wasze święto, święto polskiej oświaty. Trudno znaleźć słowa, które by były odpowiednie, aby podziękować za Waszą pracę, poświęcenie i za serce, które wkładacie w nasze wychowanie i edukację” – tymi słowami rozpoczęła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wychowankowie zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym wierszami, tekstami i piosenkami podziękowali za opiekę, wychowanie, pomoc, dobre słowo. Podziękowania te skierowane zostały do Siostry Dyrektor, wszystkich Wychowawców i pracowników Ośrodka.

       

     • Zajęcia w Ośrodku

     • Jak co roku, nasi wychowankowie aktywnie uczestniczą w zajęciach w ramach pomocy psychologiczno pedagogicznej. W roku szkolnym 2021/2022 podopieczni moga korzystac z następujących  aktywności:

      • arteterapia
      • bajkoterapia
      • biofeedback
      • hipoterapia
      • hortiterapia
      • gimnastyka
      • koło majsterkowicza
      • masaż klasyczny
      • metoda Knlillów
      • metoda werbo tonalna
      • modelowanie w glinie
      • socjoterapia
      • zajęcia muzyczno ruchowe
     • 01.09.2021 Nowy Rok Szkolny 2021/2022

     • Rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny. 

      Witamy po wakacjach wszystkich Wychowanków i Rodziców, naszych Przyjaciół i tych wszystkich, którzy chętnie odwiedzają naszą stronę internetową oraz profil na Facebooku.

      Jesteśmy placówką niepubliczną, która kreatywnie, we współpracy ze szkołami i rodzicami wspiera rozwój dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

      Zapewniamy naszym wychowankom całodobową opiekę oraz szeroki wachlarz zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Przede wszystkim zaś dajemy dzieciom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego możliwość spędzania czasu w gronie rówieśników, w przyjaznej atmosferze, pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.

      ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY.

     • 19 - 30.07.2021 Letni wypoczynek w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym.

     • W dniach 19 – 30/07 w Ośrodku odbył się wypoczynek letni dla naszych wychowanków. Dziewczęta i chłopcy brali udział w różnych atrakcjach przygotowanych na terenie placówki, jak również wycieczkach wyjazdowych.  Wspólnie odwiedziliśmy „Krainę przygód” w Starych Iganiach, gdzie wychowankowie mogli skorzystać z przejażdżek quadami, ze zjazdów na linie, gry w golfa a także próbowali swoich sił przy dojeniu krowy. Gościliśmy w „Lawendowej dolinie”, gdzie braliśmy udział w warsztatach tworzenia mydełek lawendowych. W „Hangarze 646”wychowankowie mieli okazję zabaw na trampolinach. Grupa dzieci odwiedziła „Stodołę Alpaki”. Bardzo duże wrażenie na naszych wychowankach zrobiła wizyta w cyrku, gdzie oglądaliśmy podniebne akrobacje na linie, taniec z ogniem, akrobatykę naziemną i wiele innych występów. Kondycję fizyczną poprawialiśmy poprzez codzienne wizyty na basenie oraz gimnastykę przy muzyce. Nie zabrakło również zajęć hipoterapii, zajęć sportowych na orliku  a także zajęć z rękodzieła i warsztatów kulinarnych. Wieczory spędzaliśmy wspólnie oglądając ciekawe filmy, biorąc udział w karaoke, bawiąc się na dyskotekach. Szczegółowa relacja z każdego dnia wypoczynku jest dostępna na stronie https://www.facebook.com/Specjalny-O%C5%9Brodek-Wychowawczy-w-Ignacowie-1073631256117128

                     Wypoczynek odbył się dzięki uprzejmości i hojności osób biorących udział w akcji „Licytacje dla dzieci niepełnosprawnych z SOW Ignaców”. Dziękujemy również wszystkim, którzy na różne sposoby wspierali inicjatywę organizacji wakacji dla naszych wychowanków.

     • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

     • 25 czerwca to dla uczniów ostatni dzień szkoły. Dla naszych wychownaków rówinież. Nadeszły upragnione wakacje, czas zasłużonego odpoczynku. Wszystkim wychowankom oraz ich najbliższym życzymy samych radosnych chwil spędzonych w miłym gronie, wielu wycieczek i przygód. Do zobaczenia 1 września.

     • 23.06.2021 Pożegnanie Absolwentów

     • "Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna" - Ks. Twardowski

      Zakończenie roku szkolnego to czas podziekowań, pożegnań, ale i czas wspomnień. Dziś mieliśmy okazję przypomnieć sobie, co wydarzyło się w tym roku szkolnym. Dzięki prezentacji zdjęć odświeżylismy w swojej pamięci wydarzenia, naszą pracę, zabawę, świętowanie każdej pory roku. Usłyszeliśmy wiersze i piękne piosenki mówiące o tym, co było. Dzis pożegnaliśmy naszych absolwentów - Monikę Gałązkę, Karolinę Puniewską, Bartosza Sajnę, Dawida Sikorskiego. Życzymy im sukcesów i powodzenia w dalszej drodze.

     • 21.06.2021 "Zabawy z latem"

     • 21 czerwca rozpoczęło się  lato. W Ośrodku wychowankowie powitali tę słoneczną porę roku na świeżym powietrzu. Z tej okazji zostały przygotowane „Zabawy z latem”. Zajęcia rozpoczęły się od letnich zagadek. Dziewczęta i chłopcy poszukiwali muszelek w morskim piasku, które następnie przesypane do plastikowych butelek posłużyły jako instrumenty muzyczne. Dużym zainteresowaniem cieszył się wodny tor przeszkód. Wychowankowie bosymi stopami chodzili po plastikowych butelkach napełnionych ciepłą lub zimna wodą. Nie zabrakło również wielu zabaw ruchowych. Każda grupa przygotowała swój letni pejzaż, do wykonania którego posłużył piasek, muszelki i kredki. Na zakończenie każdy uczestnik miał okazję popróbować smaków lata – konfitury wiśniowej. Wszystkim zabawom towarzyszyły letnie dźwięki – szum morza, śpiew morskich mew, powiew wiatru. Wychowankowie bardzo miło spędzili to letnie, słoneczne popołudnie.

     • 17.06.2021 Wizyta w "Dolinie Bobrów"

     • We czwartek nasi wychowankowie wraz z opiekunami pojechali na wycieczke do gospodarstwa agroturystycznego "Dolina Bobrów". Na miejscu były zaplanowane zajęcia, warsztaty - pieczenie chleba, poszukiwanie skarbów, wyplatanie z siana. Własnoręcznie wyrobiony chleb mieliśmy okazje skosztować do kiełbasek z grilla. Na zajęcich z wypatania każde dziecko, samodzielnie lub z pomocą, robiło kaczuszkę, która została zabrana na pamiątkę. W trakcie poszukiwania skarbów wychowankowie, przy pomocy wykrywacza metalu wydobywali stare monety, łuski od naboi. W przerwach  między zajęciami można było skorzystać z placu zabaw. Wycieczka była bardzo udana, a miejsce zrobiło na uczestnikach duże wrażenie. Bardzo dziekujemy właścicielom za tak serdeczne przyjęcie i wspaniale zorganizowany czas. 

     • 10.06.2021 Warsztaty z Fundacją "Orange"

     • W czwartkowe popołudnie nasi Wychowankowie, po raz kolejny, mieli okazję spotkać się z wolontariuszami z Fundacji "Orange". Tym razem spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy Kreatywnej Pracowni Ceramiki z Mińska Mazowieckiego oraz wolontariuszy ze szkoły podstawowej w Stojadłach. Przygotowane zostały warsztaty ceramiczne, na których chłopcy i dziewczęta lepili z gliny domki dla owadów według własnego projektu. Gotowe domki będą ustawione w różnych miejscach w Mińsku Mazwoieckim. Nasi podopieczni, oprócz prac manualanych mieli możliwośc skosztowania waty cukrowej, popcornu oraz kiełbasek z grilla, przygotowanych przez naszych Gości. Popołudnie upłynęło w miłej atmosferze a wykonana praca dostarczyła wiele radości dzieciom. 

     • 01.06.2021 Dzień Dziecka

     • Dzisiaj święto wszystkich dzieci
      Niech nam pięknie słońce świeci
      Wszyscy śmieją się od rana
      Każda buzia roześmiana
      Czar zabawy dziś panuje
      Każde serce się raduje.”

       

      Dzień Dziecka to święto na które czekają wszystkie dzieci -  te duże i te małe. Tego dnia każde dziecko powinno się czuć wyjątkowo i miło spędzić czas. Nasi Wychowankowie również czekali na ten dzień i z tej okazji popołudnie spędzili z wieloma atrakcjami. Przygotowane zostały zabawy muzyczne, gdzie przy dźwiękach znanych przebojów brali udział w różnych konkurencjach. Mieli możliwość próby głosu przy zabawie karaoke. Dużym zainteresowaniem cieszył się kącik malowania twarzy. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i oczywiście lodów. Popołudnie zakończyło się wspólnym biesiadowaniem przy kiełbaskach z grilla.

       

     • 27.05.2021 Warsztaty muzyczne "Język światła"

     • W dniu dzisiejszym nasi Wychowankowie brali udział w niecodziennych zajęciach – muzycznych warsztatach terapeutycznych „Język światła”. Warsztaty poprowadziła pani Aleksandra Dudziak Majdańska – magister sztuki. Podczas zajęć nasi Wychowankowie mieli możliwość grania na instrumentach, śpiewania. Rozwijali zmysł dotyku, węchu, wzroku poprzez dotykanie różnych przedmiotów, rozróżnianie zapachów, oglądanie wielobarwnych palet kolorów. Uczyli się okazywania gestów  przyjaźni, powitania. Był to dla wszystkich mile spędzony czas.  

     • 26.05.2021 Dzień Matki

     • 26 Maja – Dzień Matki to wyjątkowe święto. W tym dniu chcielibyśmy złożyć życzenia Mamom – dużo zdrowia, radości i uśmiechu na każdy dzień oraz spełnienia najskrytszych marzeń. Z tej okazji nasi Wychowankowie przygotowali drobne upominki dla Kochanych Mam.

      „Dziękuję za to wszystko, czym dobroć jest na ziemi.
      Że jesteś najważniejsza, że tego nikt nie zmieni,
      Że jeden dzień najpiękniej w mym sercu jaśnieć musi:
      Dla jednych to Dzień Matki, a dla mnie Dzień Mamusi
      .

       

     • 28.04.2021 Powitanie wiosny

     • Kolejny raz w naszym Ośrodku powitaliśmy wiosnę !

      Wychowawcy i wychowankowie przygotowali imprezę, by kultywować tradycje powitania wiosny, nauczyć dzieci i młodzież rozpoznawania cech charakterystycznych dla tej pory roku, zintegrować społeczność placówki.

      Wszyscy wychowankowie uczestniczyli w konkursach, quizach i zabawach ruchowych, tanecznych.

      Spotkanie było oparte na metodzie porannego kręgu czyli stymulacji polisensorycznej według pór roku, metodzie stosowanej w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną.

      Zgodnie z  zasadami porannego kręgu z wiosną związany jest  kolor zielony symbolizujący budzenie się do życia przyrody, zieleń łagodzi, przynosi zadowolenie, uspokaja i odpręża.

      Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili.

     • 03.04.2021 Życzenia Wielkanocne

     • Niech Zmartwychwstały Chrystus

      Oświeca drogi codziennego życia,

      Obdarza błogosławieństwem

      I pomaga życie czynić szczęśliwym.

       

      Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości.

      Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wesołego Alleluja

      życzą Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy SOW w Ignacowie.

       

       

     • 16.02.2021 Zabawy z zimą

     • Na ostatki grupa III zorganizowała dla wszystkich wychowanków ciekawe zabawy o tematyce zimowej.  Każda grupa otrzymała kolorowe apaszki w odcieniach zimy. Były rzuty śnieżkami - kulami z papieru do celu. Panie wychowawczynie miały za zadanie przedstawić w kalamburach zimowe dyscypliny sportowe. W rytm walca wszyscy pięknie tańczyli na łyżwach, którymi w naszym przypadku były kartki. Wyścigi na saneczkach – kocach dały wiele radości i uśmiechu na wszystkich twarzach. Dla rozruszania całego ciała zaproponowano taniec z chustkami. Na zakończenie każda grupa miała za zadanie wykonanie pracy plastycznej o tematyce zimowej. Zostały przygotowane duże arkusze papieru oraz elementy do dekoracji. W ten sposób powstały piękne pejzaże zimowe. Bardzo miło spędziliśmy czas. Była to kolejna okazja do wspólnej zabawy.

     • 11.02.2021 Bal Karnawałowy

     • „Z Nowym Rokiem szedł Karnawał

      Przebieraniem się zabawiał.

      Jest Karnawał dzieci tańczą

      Gra muzyka przebierańcom”

      11 lutego w naszym Ośrodku odbył się bal karnawałowy. Specjalnie udekorowana na to wydarzenie stołówka zachęcała wszystkich do wspólnych pląsów. W tym dniu przypadał również Tłusty Czwartek. W związku z tym nasi wychowankowie podczas zabawy mieli zapewniony słodki poczęstunek w postaci pysznych pączków. Uczestnicy zachwycili pięknymi i wyszukanymi przebraniami. Niektórych trudno było rozpoznać. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, między innymi konkursy i cieszącą się ogromna popularnością fotobudkę. Wychowankowie mieli do swojej dyspozycji przeróżne akcesoria do przebrania – peruki, szale, wachlarze, które wykorzystywali podczas pozowania do zdjęć. Wspólna zabawa i tańce sprawiły, że czas minął bardzo szybko i przy słowach piosenki „To już jest koniec” trzeba było się pożegnać.

      Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę i czekamy na kolejny bal karnawałowy w przyszłym roku.