„…Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć…”. Słowa wielkiego Polaka Jana Pawła II rozpoczęły tegoroczny Festyn Rodzinny w naszym Ośrodku. Temat przewodni „Kto Ty Jesteś” był nawiązaniem, a tym samym włączeniem się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień 27 września jest również wspomnieniem świętego Wincentego a Paulo, założyciela Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia i Zgromadzenia Misji, którego Dzieło Miłosierdzia przeplatało kręte ścieżki historii naszej Ojczyzny. Po krótkim wstępie Siostra Dyrektor Katarzyna Besiekierska w imieniu wychowanków i współpracowników naszego Ośrodka serdecznie powitała gości:
- Siostrę Jadwigę Szok Wizytatorkę Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Prowincji Warszawskiej;
- Siostrę Agnieszkę Szerewicz Radną Prowincji;
- Ks. Marka Chocieja i Ks. Konrada Jaworeckiego Kapłanów Zgromadzenia Misji;
- P. Antoniego Jana Tarczyńskiego Starostę Mińskiego;
- P. Emilię Piotrkowicz Naczelnika Wydziału Oświaty i Promocji Powiatu Mińskiego;
- P. Justynę Rutkowską Wicedyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim;
- P. Krystynę Gucewicz;
- P. Artura Krzemińskiego;
- P. Pułkownika Ryszarda Gorczycę oraz Żołnierzy z Sekcji Wysokościowo-Ratowniczej i Wojskowej Straży Pożarnej z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego;
- Przedstawicieli Muzeum Ziemi Mińskiej, dzięki życzliwości pana Leszka Celaja Dyrektora MZM;
- P. Janinę Brzeszkiewicz Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej wraz Gronem Pedagogicznym, Pracownikami i społecznością Szkoły;
- P. Danutę Ekert Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Kątach;
- Siostrę Barbarę Marczewską Dyrektora Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Łukowie z Gronem Pedagogicznym i wychowankami;
- Siostrę Anastazję Dziadak Siostrę Służebną Wspólnoty Domu w Ignacowie wraz z Siostrami;
- Rodziców i Rodziny Wychowanków;
- wszystkich współpracowników Ośrodka i domowników.
Tegoroczny Festyn nie byłby możliwy bez finansowego i organizacyjnego wsparcia wielu życzliwych osób, którym S.Dyrektor serdecznie podziękowała:
- P. Dowódcy Pułkownikowi Pilotowi Piotrowi Iwaszko 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego;
- P. Elizie Bujalskiej Prezes Fundacji Rozwoju Międzykulturowego EBU i wolontariuszom;
- P. Dariuszowi Przedlackiemu za nagłośnienie;
- Zakłady Mięsne „Peklimar” Grupa Dworakowski;
- Fundacji „Rosa” oraz Harcerzom z Hufca ZHP „Mazowsze” w Mińsku Mazowieckim im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”;
- P. Sylwii Rajdaszka Producentce I Kierownikowi Produkcji Filmowej;
- Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowemu Elżbieta Słodownik;
- Hurtowni Napojów Sławomir Królak z Sulejówka;
- Cukierni-Piekarni „Eclerc”;
- Sieci Sklepów „Carrefour”;
- Zakładowi Produkcyjno-Handlowemu DELFIN;
- Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu As;
- wszystkim Indywidualnym Wolontariuszom.
Po serdecznych powitaniach i podziękowaniach Siostra Dyrektor zaprosiła na część artystyczną. Polonez w wykonaniu wychowanków, Sióstr, rodziców i wychowawców, wprowadził wszystkich w podniosłą atmosferę. Następnie młodzi artyści zaprezentowali pieśni, piosenki patriotyczne przeplatane fragmentami przemówień Józefa Piłsudskiego i okolicznościowymi wierszami. Wiele wzruszeń dostarczył układ choreograficzny z szarfami w barwach narodowych. Na zakończenie przedstawienia głos zabrał pan Starosta Antonii Tarczyński, gratulując młodym artystom występu i dziękując za chwile wzruszeń.
Po części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. A każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W stoisku „Złota Polska Jesień” chętni tworzyli jesienne bukiety, w „Kłębuszkowym Kąciku” breloczki z wełny z białych i czerwonych pomponów lub ozdoby z gliny. Można było „Przybić piątkę z Polską”, sfotografować się jako ułan czy pomalować twarz w barwy narodowe. Świetnie bawiono się w kąciku „Balony i Bańki” tworząc fantazyjne kształty. Dużą popularnością cieszyła się „Loteria”, gdzie każdy los wygrywał. Zainteresowani historią mogli poszerzyć swoją wiedzę przy stoisku z eksponatami z Muzeum Ziemi Mińskiej lub kampanii „Bohater On”. Zwolennicy sportu znaleźli również coś dla siebie, rozgrywając mecz piłki nożnej. A Wolontariusze z Fundacji „EBU” zapraszali do wspólnej tanecznej zabawy.
Podczas Festynu zadbano także o podniebienia uczestników. W „Domowej spiżarni” degustowano potrawy z grilla, domowy pasztet i smalec, pyszne ogórki. Amatorzy słodkości znaleźli coś dla siebie przy stoisku z ciastami, ciasteczkami lub watą cukrową a zwolennicy przekąsek popcorn.
Wśród dobrej zabawy czas płynął szybko. Na zakończenie wszyscy goście w ramach wdzięczności zostali obdarowani przepięknymi, oryginalnymi kwiatami. Siostra Dyrektor podziękowała jeszcze raz wszystkim za przybycie, poświęcony czas, zaangażowanie i wszelką pomoc.
DZIĘKUJEMY!!!