„ W Naszym Domu są Andrzejki,rwetes, hałas tu dziś wielki.Bawmy dobrze się w Andrzejai wybierzmy wodzireja…”W tak rymowany sposób w poniedziałkowe popołudnie zostaliśmy zaproszeni do wspólnej zabawy. Na początku poznaliśmy krótką historię tradycji andrzejkowych. Następnie każda grupa, po wylosowaniu kolejności, zaprezentowała swoją zabawę, która zapowiedziana była rymowanym wierszykiem. Grupa III przestrzegała przed „Liskiem Łakomczuszkiem”, a Pingwiny z grupą VII zaprosiły do tańca. Koło Teatralne pod tajemniczym tytułem „Klap, klap” zaproponowało inną wersję zabawy z krzesełkami. Grupa II poprosiła o pomoc w odszukaniu par pogubionych rzeczy, a worek z tajemniczą zawartością wędrował w rytm muzyki z grupą VI. Wędrujący opłotkami „Krasnoludek” i grupa I zmobilizowali uczestników do małej gimnastyki, po której prosto z „Master Chefa” grupa X poczęstowała regenerującym kisielkiem. Jako ostatnia grupa V zaprosiła wszystkich do muzyczno-tanecznej podróży pociągiem przez Europę. W Hiszpanii tańczyliśmy „Macarenę”, we Francji „Kankana”, a w Grecji „Zorbę”. W rytmie walca podróżowaliśmy przez Austrię, „Kaczuchy” były hitem w Niemczech, a po powrocie do Polski zatańczyliśmy „Krakowiaka”.Na zakończenie zabawy został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Dary Jesieni”.
28.11.2019 Nasze andrzejkowe zabawy
- 13
15.11.2019 „Nasza Niepodległa”
Pod takim tytułem 13 listopada obejrzeliśmy apel z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. Po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, wsłuchaliśmy się w utwory poetyckie, wyrażające tęsknotę do niepodległej Ojczyzny, przeplatane patriotycznymi pieśniami. W krótkiej scence przedstawiono historię rozbiorów i symboliczne zakucie w kajdany Polski. W kolejnej odsłonie, po odczytaniu wiersza Antoniego Słonimskiego pt.”Polska”, pod dowództwem Józefa Piłsudskiego żołnierze przepędzają zaborców i rozrywają łańcuchy krępujące Polskę. Następnie odczytano przemówienie Marszałka i odśpiewano „Marsz Pierwszej Brygady”. Na zakończenie S.Dyrektor podziękowała za wzruszające przeżycia i artystyczny
3
26.10.2019 Bajkowe spotkania
Wszyscy lubią bajki i my także. Dlatego z dużym zaciekawieniem obejrzeliśmy przedstawienie inspirowane utworami znanych polskich autorów. W ciekawy, interesujący i zabawny sposób aktorom udało się zaprezentować utwory, ale przekazać również pouczający morał, zawarty w bajkach. Dodatkową atrakcją była również wspólna zabawa na scenie wykonawców i naszych wychowanków.
6
20.10.2019 WDZIĘCZNI ZA TRUD WYCHOWANIA
WDZIĘCZNI ZA TRUD WYCHOWANIA 16 października w naszym Ośrodku odbyło się spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wychowankowie w serdecznych słowach ukazali swoją wdzięczność wszystkim pedagogom i pracownikom Ośrodka, dziękowali za pracę i trud wychowania.W specjalnie na tę okazję ułożonym wierszu dzieci i młodzież wyrazili swoje uczucia:„ KOCHANI WYCHOWAWCY I PRACOWNICY OŚRODKA,PRACA WASZA TO PRACA NIEŁATWA,BO CZĘSTO LENIWA I KAPRYŚNA JEST DZIATWA.KOCHA FIGLE I CHĘTNIE SIĘ CZUBI,LECZ STRONI OD KSIĄŻKI I UCZYĆ SIĘ NIE LUBI.TRZEBA DUŻO ZDROWIA, DUŻO CZASU STRACIĆ,ABY UMYSŁ UCZNIA ROZWINĄĆ, WZBOGACIĆ,KTÓRY GDY DOROŚNIE DOPIERO ZROZUMIEJAK JEST W ŻYCIU CIĘŻKO, GDY SIĘ MAŁO UMIE”.W kolejnej części programu zebrani, w szczególności wychowawcy, ze wzruszeniem obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą scenki z naszego codziennego życia, podpisane ciekawym komentarzem. Grupa wokalna chłopców słowami piosenki zespołu Feel „Jak Anioła głos…” opiewała zalety wszystkich pracowników Ośrodka. Najserdeczniejszymi życzeniami i piosenką „Dziękujemy Wam” zakończyła się część artystyczna.Następnie głos zabrał S.Dyrektor, dziękując wszystkim współpracownikom za pracę, złożyła serdeczne życzenia. Na zakończenie wychowankowie obdarowali Siostry, wychowawców i pracowników drobnymi, własnoręcznie przygotowanymi upominkami.
3
30.09.2019 „Coś Specjalnego” w naszym Ośrodku
„Coś Specjalnego” w naszym Ośrodku.
Pod takim tytułem 24 września odbył się w naszym Ośrodku tegoroczny festyn. Na zaproszonych Gości, domowników Ośrodka, pracowników i wszystkich obecnych czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Po krótkim wstępie, serdecznym powitaniu Siostra Dyrektor Katarzyna Besiekierska zaprosiła na przedstawienie z morałem pt.”Kaszalot”. Następnie widzowie mogli podziwiać naszych artystów w układzie choreograficznym. Niespodziankę sprawili nam goście ze Szkoły w Janowie, prezentując kilka piosenek. Po części artystycznej, kiedy zza chmur zaczęło wyglądać nieśmiało słońce, wszyscy zostali zaproszeni do zabawy, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Celnym okiem trzeba było się wykazać, aby zdobyć los (każdy wygrany) w loterii. W stoiskach „Trocinowe ludziki” i „Origami” chętni tworzyli niesamowite dzieła, odkrywając talenty plastyczne i manualne. Pamiętając o bohaterach Powstania Warszawskiego można było własnoręcznie zrobić kartkę i ją zadedykować. Niezawodni Żołnierze z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego prezentowali sprzęt wojskowy i strażacki. Również do aktywnej zabawy zapraszały basen z piłeczkami, trampolina, gra w klasy czy mecz piłki nożnej. Oprócz dobrej zabawy nie zapomniano kulinarnych atrakcjach. Potrawy z grilla, domowy pasztet czy smalec przypadły do gustu wielu smakoszom. A i amatorzy słodkości czy popcornu znaleźli coś dla siebie. W rytm muzycznych przebojów i dobrej zabawy czas upłynął bardzo szybko. Wspólnie spędzony czas, obecność wszystkich zaproszonych była dla nas ogromną radością i pozostanie w pamięci na długo.Jednak bez finansowego i organizacyjnego wsparcia wydarzenie to nie mogłoby się odbyć.DZIĘKUJEMY:
- Panu Dariuszowi Przedlackiemu
- Serwisowi gastronomicznemu - Agencji TATULO
- Zakładom Mięsnym PEKLIMAR
- Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowemu Elżbieta Słodownik
- Hurtowni Napojów Sławomir Królak z Sulejówka
- Cukierni Piekarni Ekle
r- Sieci Sklepów Carrefour
- Zakładowi Produkcyjno-Handlowemu DELFIN
- Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu AS
- Hurtowni mięs i wędlin ROBMAR
Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg tego spotkania z serca DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!!!!!!
10
20.09.2019 V piknik dla dzieci „Z nami zawsze bezpiecznie”
13 września 2019r. z inicjatywy Dowódcy Garnizonu Mińsk Mazowiecki na terenie lotniska 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego odbył się piknik dla dzieci pod hasłem „Z nami zawsze bezpiecznie”. Głównym celem imprezy było zapoznanie uczestników z zagadnieniami między innymi z tematyki udzielania pierwszej pomocy, bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia sprzętu wojskowego, policyjnego i strażackiego.Projekt wsparły służby mundurowe między innymi Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim, Powiatowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, 2 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej, Centrum Szklenia Żandarmerii Wojskowej
2
15.09.2019 „Magiczna jesień w Kątach 2019”
„…Jesień to taki magiczny czas, taki kolorowy, pełen barw, jakby ktoś za pomocą magicznych farb pomalował cały świat…” Tymi pięknymi słowami zaproszono nas 12 września 2019r. na plenerową imprezę integracyjną do Domu Pomocy Społecznej w Kątach. Pokaz iluzjonisty wprowadził wszystkich w tajemniczy świat magii. Następnie niezapomnianych wrażeń artystycznych dostarczył Teatr Tańca „Kwieciste Gwiazdy” z Ukrainy. Loteria fantowa, w której każdy los był wygrany, kącik plastyczny, zabawy bańkami mydlanymi, malowanie twarzy czy przejażdżka bryczką to tylko niektóre atrakcje czekające na uczestników imprezy. Odważniejsi skusili się na bliskie spotkanie z egzotycznymi zwierzętami podczas warsztatów zoologicznych. A w foto-budce można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Oprawę muzyczną zapewnił lokalny zespół „Record”, który również akompaniował nowo powstałemu, zakładowemu chórowi. Oprócz uczty duchowej organizatorzy zapewnili coś dla ciała. Potrawy z grilla, bigos, żurek, placki ziemniaczane, przysmaki wiejskie, słodkości czy kram z serami i sójkami, zaspokoiły gust smakowy najwybredniejszych. Na dobrej zabawie czas upłynął bardzo szybko, ale wszyscy goście zabrali ze sobą wspaniałe wspomnienia.Dziękujemy bardzo serdecznie Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kątach oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Niedostosowanych Społecznie „Sigma”, organizatorom imprezy, za zaproszenie i świetną zabawę.
04.09.2019 ROK SZKOLNY 2019 - 2020
Minęły wakacje i rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019 – 2020. Z nowym rokiem czekają na nas nowe wyzwania. Z radością powróciliśmy do starych „kątów”, znajomych koleżanek i kolegów. Serdecznie powitaliśmy nowych wychowanków, otaczając ich troskliwą opieką, aby jak najpełniej wykorzystali czas pobytu w Ośrodku. Wracamy do codziennych obowiązków, zdobywania wiedzy, umiejętności, rozwijania zainteresowań, ale również dobrej zabawy.
17.06.2019 Z wizytą 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Wielu chłopców, choć nie tylko, marzy by zostać żołnierzem czy pilotem. Nam udało się spełnić to pragnienie, poczuć się przez kilka chwil jak piloci – żołnierze. 12 czerwca gościliśmy w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego, podglądając codzienność żołnierzy. Na początku zapoznaliśmy się z historią Bazy i jej przeznaczeniem, oglądaliśmy ciekawe eksponaty. Następnie obejrzeliśmy pokaz umiejętności wojskowej Straży Pożarnej. Mogliśmy zaspokoić swoją ciekawość, do czego służą niektóre urządzenia, jak działają. Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki była wizyta w hangarze, gdzie podziwialiśmy z bliska samoloty MIG 29. Dziękujemy bardzo serdecznie za wspaniałe przeżycia i przyjęcie.
8
15.06.2019 "Zegar tyka, czas umyka" - pożegnanie Absolwentów
Niestety przychodzi taki moment, kiedy trzeba kogoś pożegnać. 11 czerwca w naszym Ośrodku odbyła się uroczystość pożegnania tegorocznych Absolwentów. Na początku obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez Koło Teatralne. Następnie były wspomnienia, ciepłe słowa i łzy wzruszenia. Składając serdeczne życzenia Siostra Dyrektor Katarzyna Besiekierska była wyrazicielką naszych myśli i uczuć. Mamy nadzieję, że lata spędzone w naszym Ośrodku będą wspominać z uśmiechem, sentymentem i wzruszeniem. Dziękujemy za ten czas spędzony z nami. „… Szczęśliwej drogi już czas, mapę życia w sercu masz…”.
2
15.06.2019 Z wizytą w Hucie Mińskiej
10 czerwca grupa naszych wychowanków spędziła bardzo miłe popołudnie. Uczniowie kl. VA ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej zaprezentowali pouczającą prezentację. Następnie był czas na wspólną zabawę i rozmowy. Dziękujemy pani Hani i pani Dorocie, uczniom kl. VA oraz Rodzicom za zaproszenie, sympatyczną atmosferę i poświęcony czas.
6
05.06.2019 Nasze Kochane Dzieci
- 9
30.05.2019 XXII Przegląd w Sokołowie Podlaskim
28 maja w Sokołowie Podlaskim odbył się już XXII Przegląd Małych Form Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego, cykliczna impreza organizowana przez Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II. Na gościnnej scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury zaprezentowali się uczniowie i wychowankowie placówek oświatowo – wychowawczych z rejonu Sokołowa Podlaskiego jak również Siedlec, Garwolina, Węgrowa, Łosic, Stoku Lackiego, Ignacowa, Zuzeli. Poprzez śpiew, taniec, pantomimę czy krótką scenkę teatralną, artyści ukazali szeroki wachlarz swoich talentów, ilustrujący wysoki poziom tegorocznego festiwalu. Wychowankowie naszego Ośrodka zaprezentowali nastrojowy układ „Taniec z szarfami”. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, wspaniałą zabawę i czekamy na kolejny Przegląd.
3
25.05.2019 Niesamowita wycieczka do „FARMY ILUZJI”
21 maja wybraliśmy się w „bajkową” podróż do Trojanowa, w świat iluzji i fantazji. Na „Farmie Iluzji” czekało na nas wiele atrakcji i nowych doświadczeń. Z dużą ciekawością zaglądaliśmy do Studni bez dna, oglądaliśmy Lewitujący Kran oraz Gabinet Cieni. Zwiedzaliśmy Muzeum Egipskie i Grobowiec Faraona, Muzeum Iluzji, Zakręcony Domek. Przeżyliśmy przygodę w Labiryncie Luster, Tunelu Zapomnienia i Wiklinowym Labiryncie. Lasek Doświadczeń czy Giga Szachy i Chińczyk mobilizowały do wysiłku nasze szare komórki. Linowy Plac Zabaw ”Pajęczyna”, Park Linowy oraz inne liczne Place Zabaw zapraszały do zabawy i aktywności fizycznej. Czasami trzeba było przełamać swoje słabości aby przeżyć wielką przygodę, tak jak podczas rejsu tratwą napędzaną siłą mięśni. Dużą popularnością cieszyły się przejażdżka kolejką Wesołe Kaczki, karuzela Podłogowa Dżungla czy Statek Piracki. W Zwierzyńcu obserwowaliśmy kucyki, papugi, kozy afrykańskie, króliczki i zwierzaki w Zagrodzie Wiejskiej. To tylko niektóre atrakcje z których mogliśmy skorzystać w „Farmie Iluzji”. Zmęczeni ale szczęśliwy i pełni wrażeń wracaliśmy do Ośrodka. Wspomnienia przeżytych doświadczeń i przygód długo pozostaną w naszej pamięci.
12
11.05.2019 Gabinet Terapii Metodą Biofeedback
Dla naszych dzieci pragniemy tego wszystkiego co najlepsze, dla ich rozwoju, przyszłości, jakości życia. Aby zapewnić naszym wychowankom najlepsze warunki rozwoju sięgamy po nowoczesne rozwiązania rozszerzając ofertę naszego Ośrodka o terapię metodą biofeedback.
EEG Biofeedback to nieinwazyjna, bezbolesna technika treningu mózgu. Metoda ta powstała w latach 60-tych ubiegłego wieku, w ośrodku szkoleniowym NASA. Była ona wykorzystywana podczas szkolenia pilotów i astronautów, a uznano ją za czynnik eliminujący negatywny wpływ stresu na ich psychikę i jakość wykonywania zadań. Biofeedback czyli biologiczne sprzężenie zwrotne polega na dostarczeniu człowiekowi informacji zwrotnej (feedback) o zmianach jego stanu fizjologicznego. Podstawą terapii jest wykorzystywanie „plastyczności mózgu”, polegającej na zdolnościach komórek nerwowych mózgu do trwałych przekształceń funkcjonalnych. Jest to rodzaj terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy, uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak by mózg pracował wydajniej i szybciej.
Polecana jest dla osób zdrowych celem polepszenia ich funkcjonowania i samopoczucia, uzyskiwania lepszych efektów pracy i umiejętności relaksacji. Dla dzieci i młodzieży z dysfunkcjami w pracy mózgu w postaci np.: nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD, ADD), dysleksji, dysgrafii, dyskalkulii, zaburzeń uwagi i pamięci, stanów nerwicowych, zaburzeń psychosomatycznych, niskiej odporności na stres, depresji, zaburzeń snu, problemów logopedycznych, tików, -zespołu Tourette`a.Dla lepszych efektów pracy Ks. Proboszcz Edward Staszczyszyn poświęcił nasz nowy gabinet.
18.04.2019 Zmartwychwstał Pan Alleluja !!!
Kiedy wiosna zielenią rozkwita to znak, że zbliżają się święta nadziei, ofiary za drugiego człowieka, a przede wszystkim miłości. W naszym Ośrodku 16 kwietnia w atmosferę Świąt Wielkanocnych wprowadziło nas przedstawienie, ukazujące w nietypowy sposób wydarzenia od wjazdu do Jerozolimy, Ostatnią Wieczerzę, Sąd, Drogę Krzyżową, Mękę i Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Dodatkowych przeżyć i wrażeń dostarczyła forma przedstawienia, „Teatr Cieni”. Na zakończenie siostra Dyrektor Katarzyna Besiekierska złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim obecnym, a wychowankowie wręczyli drobne upominki samodzielnie wykonane. Po uroczystości wspólnie świętowaliśmy przy słodkim poczęstunku.
7
05.04.2019 Wolontariusze z Huty Mińskiej
W naszym Ośrodku gościliśmy koło wolontariatu ze Szkoły Podstawowej z Huty Mińskiej. Podczas warsztatów plastycznych rozwijaliśmy kreatywność, pomysłowość, zdolności artystyczne. Był również czas na wspólną zabawę, wymianę spostrzeżeń i doświadczeń. Dziękujemy serdecznie za atrakcyjne i twórcze zajęcia, a przede wszystkim poświęcony czas.
21.03.2019 Konkurs „ Siedlce, Podlasie i Anioły” 2019
Poznaliśmy laureatów XVI Konkursu Twórczości Plastycznej Osób Niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”, a wśród nich byli wychowankowie naszego Ośrodka. Daniel Kowalczyk zajął II miejsce w kategorii wiekowej do 12 lat, Paweł Muracki zajął II miejsce w kategorii wiekowej 13-17 lat. Tym bardziej cieszą fakt, że prace naszych artystów zostały wyróżnione spośród 152 innych. W środę 20 marca 2019r. w holu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach podczas wernisażu wręczono nagrody i wyróżnienia.
Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy, Prezydenta Miasta Siedlce Andrzeja Sitnika oraz Rektora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach Tamary Zacharuk. Uroczystość swoją obecnością uświetnili również Anna Gugała – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Siedlcach, Przemysław Grzegrzółka – Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Siedlcach, ks. Paweł Wojdat z Caritas Diecezji Siedleckiej oraz artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek i rodzice.
Prace oceniło Jury w składzie: Marlena Czajkowska – artysta, Iza Staręga - artysta, pedagog, właścicielka galerii, Robert Szymani – artysta, wykładowca na UPH. Członkowie komisji oceniało wszystkie prace według następujących kryteriów: artystyczny wyraz pracy, twórcze podejście do tematu, samodzielność i oryginalność wykonania, stopnień trudność (odpowiedni do wieku autora pracy), jak również ogólny wyraz artystycznych.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy3
21.03.2019 XVIII Regionalny Przegląd Piosenki Dzieci i Młodzieży w Łosicach 2019
20 marca w Domu Kultury w Łosicach odbył się już XVIII Regionalny Przegląd Piosenki Dzieci i Młodzieży, zorganizowany przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i Łosicki Dom Kultury. W „pękającej w szwach” sali widowiskowej, 12 zespołów z trzech województw, zaprezentowało piosenki, układy taneczne i utwory instrumentalne. Na scenie i poza nią panowała radosna atmosfera, a wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami. Wychowankowie naszego Ośrodka zaprezentowali układ choreograficzny „Taniec z szarfami”. Jury Przeglądu jednogłośnie orzekło, że wszyscy artyści zasłużyli na wyróżnienia i nagrody. Zespoły otrzymały okolicznościowe statuetki, dyplomy i gry edukacyjne, a wszyscy uczestnicy upominki. Zakończeniem artystycznego spotkania był wspólny obiad i „ osiemnastkowy ” tort.
Organizatorom Przeglądu serdecznie dziękujemy za zaproszenie, gratulujemy przygotowania wspaniałej imprezy i życzymy dalszych sukcesów. Do zobaczenia za rok.
6
19.03.2019 Lekcja przyrody w Nadleśnictwie w Mińsku Mazowieckim
18 marca grupa wychowanków naszego Ośrodka wzięła udział w bardzo ciekawej lekcji przyrody w Nadleśnictwie w Mińsku Mazowieckim. Po obejrzeniu interesującego filmu, przyszedł czas na wykonanie zadań edukacyjnych z pomocą nieocenionych rodziców i wychowawców. A ewentualne wątpliwości rozwiewał pan Leśniczy. Dowiedzieliśmy się między innymi, które zwierzęta mieszkają w lesie, co ma wspólnego głowa jelenia z głową łosia, kto przesypia zimę a kto nie, co lubi bóbr i co z lasu można jeść. Podsumowaniem naszej wiedzy było wykonanie plakatów. Na zakończenie wszyscy wychowankowie otrzymali pamiątkowe medale i książki. Bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, rozbudzenie naszych zainteresowań przyrodniczych.
4
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Listopad 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Marzec 2024
- Grudzień 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wrzesień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Grudzień 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Wszystkie